Jak správně sušit dřevo aby neprasklo?

Proč se sušení dřeva pro některé lidi důležité? Protože je používají pro různé projekty, od tesařství, dřevořezby až po palivové dříví. Sušení dřeva je pro některé lidi velmi důležité, a proto doporučujeme si udělat čas, abyste se naučili jak to správně dělat. Nejlépe to uděláte tak, když si dřevo při sušení správně ošetříte stabilizačním roztokem, tmelem na dřevo nebo solnou pastou.

Jak sušit dřevo aby nepraskalo?

Jak sušit dřevo bez štípání a praskání

Jak se vlhkost ze dřeva odpařuje, může se smršťovat nebo hlavně praskat. Hlavním klíčem k zamezení prasklin a deformací jsou tmely a stabilizační roztoky, které by měly být aplikovány před sušením.

Na internetu můžete najít širokou škálu snadno dostupných tmelů a stabilizačních roztoků. A nebo také můžete zkusit použít solnou pastu.

V našem článku vám poradíme a ukážeme, jak ošetřit dřevo aby neprasklo:

Použití stabilizačního roztoku a tmelu

Co je pro toto ošetření potřeba?

  • Stabilizační roztok nebo tmel
  • Nádobku
  • Štětec
  • Gumové rukavice
  • Namočené dřevo

1. Najděte nádobku

Najděte nádobku, která se hodí ke dřevu, ale nejdříve e ujistěte, že je vyrobena z nerezové oceli, sklolaminátu nebo plastu. Jelikož kov a jiné materiály mohou způsobit změnu barvy, proto se nejdříve ujistěte, že nádoba je vyrobena z „dobrých“ předmětů. Nádobku také vyčistěte, aby na ní nebyly řádné nečistoty nebo chemické částice, které by mohly ovlivňovat vzhled dřeva.

2. Dejte dřevo do nádobky

Na dno nádobky dejte pár dřevěných plátků. Ujistěte se, že plátky dřeva jsou dobře uspořádány s těmi, které mají stejnou velikost. Zvažte použití malých cihel na podepření vašich dřevěných plátků, abyste se ujistili, že se v nádobě příliš nepohybují.

3. Použijte gumové rukavice

Než začnete otevírat stabilizační roztoky, měli byste si obstarat gumové rukavice. Rukavice by měly dobře sedět, pokud chcete otevřít tměl nebo roztok, aniž byste si jej nenalili na ruce. Ujistěte se, že rukavice nemají díry, protože nechcete, aby byla vaše pokožka vystavena těmto chemikáliím. V případě, že se během procesu vystavíte působením stabilizačních roztoků, rychle si umyjte ruce velkým množstvím vody a mýdlem, abyste neonemocněli.

4. Použijte stabilizační roztok

Různé tmely na dřevo fungují pro čerstvě řezané dřevo a jiné jsou určeny pro částečně zaschlé dřevo. Pokud je dřevo ještě čerstvé, namočte ho do stabilizátoru na dřevo a na částečně vysušené dřevo se nejlépe hodí tmel na dřevo. Použití těsnícího prostředku na dřevo nebo stabilizačního roztoku pomáhá vyhnout se prasklinám na vašem dřevě. Doporučujeme vám naplnit nádobu do poloviny, aby roztok nepřetékal. Lepidla na dřevo můžete snadno najít v různých obchodech ve vašem okolí nebo si je objednat z internetových obchodů.

5. Zakryjte nádobu

Jakmile dáte roztok do nádoby, zakryjte ji plastovou folií. Tím se zabrání odpařování roztoku a také se zajistí, že se dřevo dostatečně nasákne roztokem. Neočekává se, že ponoříte celé dřevo, jen za předpokladu, že je většina dřeva zakrytá.

Vyzkoušejte solnou pastu

Budete potřebovat:

  • Sůl
  • Kukuřičný škrob
  • Vejce
  • Štětec

Solnou pastou lze vysušit dřevo a zabránit přirozenému praskání a štípání. JE to jeden z nejjednodušších způsobů sušení dřeva bez použití chemikálií.

1. Smíchejte kuchyňskou sůl s vodou

Naplňte kbelík čerstvou vodou a poté do něj nasypte sůl. Míchejte, dokud se dobře nepromísí. Množství soli a vody, které se má použít závisí na dřevě, které použijete.

2. Dejte roztok stranou

Před přidáním kukuřičného škrobu, abyste získali pastu, dejte roztok stranou alespoň na 4 hodiny. Pokud přidáte příliš mnoho kukuřičného škrobu a ten ztvrdne, přidejte do směsi trochu vody.

3. Přidejte vejce

Do směsi přidejte alespoň 3 bílky a dobře promíchejte. Zajistěte, aby vaječný bílek zmizel v pastě, a aby se po aplikaci roztoku netvořily na dřevě šupinky, které jsou vidět, když začne dřevo schnout.

4. Pokryjte dřevo pastou

Použijte čistý kartáč k pokrytí dřeva pastou. Ujistěte se, že tahy jsou hladké, aby se vytvořila vrstva na povrchu. Každá část by měla být zakryta, včetně bočník stran dřeva. Po chvíli začne solná pasta tuhnout tak, že se nedá snadno sundat.

5. Udržujte dřevo v teple

Když je kus dřeva zcela zakrytý, uložte dřevo na teplé místo, aby vyschlo. Pasta nasává vlhkost ze dřeva, čímž zajišťuje, že se nesmršťuje a nepraská. Po zhruba týdnu dřevo zkontrolujte, ale pamatujte si, že silné plátky dřeva mohou schnout až měsíc.

Deformování dřeva

Deformace a pokřivení dřeva nastává, pokud je v různých částech dřeva příliš mnoho vlhkosti, takže dřevo schne nerovnoměrně. Když jedna strana dřeva schne rychleji než druhá, způsobuje to „napětí“, které vede k deformaci. Jak tedy lze zabránit deformaci dřeva?

Jak skladovat dřevo?

Dřevo je také důležité správně skladovat. Pokud máte hromady dřeva, měly by mezi nimi být tyčinky podobné délky. Vyvarujte se pokládání těžkých předmětů na uskladněte dřevo a zajistěte řádné větrání v místnosti pro dostatečnou cirkulaci vzduchu. Skladování dřeva na chladném, suchém a čistém místě pomáhá předcházet deformaci.

Jak dlouho trvá sušení dřeva?

Sušení dřeva například po dešti netrvá déle než jeden týden, než schne.

Normálně se vlhkost dřevy po vystavení dešti zvýší asi o 30 % a jakmile vlhkost dosáhne 15 %, můžeme dřevo považovat takřka za suché.

Tato doba schnutí se však může měnit v důsledků několika faktorů a doba schnutí závisí na věcech, jako je například:

  • Druh dřeva
  • Povětrnostní podmínky
  • Vlhkost
  • Velikost dřeva

Napsat komentář