Pokud jste někdy slyšeli o 3D tisku, musíte vědět, že tento tisk funguje na velmi specifické tiskárně. Ve skutečnosti netiskne text a žádné obrázky na obyčejný papír. Pomocí různých materiálů tiskne tenké proužky, které se překrývají a vytváří 3D objekt.
Proces 3D tisku je jednoduchý. Jakmile je výkres dokončen na počítači ve speciálním programu, soubor je odeslán do tiskárny, která začne tisknout vrstvu po vrstvě dokud nevytvoří vámi určený model.
Na co si dát pozor při výběru 3D tiskárny? Jaké všechny parametry a vlastnosti má tiskárna?
Typy
FDM tiskárny
FDM tisk (Fused Deposition Modeling), nebo se také můžete setkat s označením FFF tiskárny → je technologie, která funguje jak horizontálně, tak vertikálně, kdy se vytlačovací tryska pohybuje nad stavební platformou.
Proces zahrnuje použití termoplastického materiálu, který dosáhne bodu tání a poté je vytlačen ven, aby se vytvořil 3D objekt vrstva po vrstvě.
Technologie FDM 3D tisk se především používá v mnoha různých průmyslových odvětví (automobilový průmysl a výrobce spotřebního zboží).
SLA tiskárny
SLA 3D tisk patří k nejběžnějším 3D tiskovým procesem na bázi pryskyřice, který se stal nesmírně populárním pro svou schopnost vyrábět vysoce přesné, izotropní a vodotěsné prototypy a díly pro konečné použití v řadě pokročilých materiálů s hladkým povrchem.
Tiskárna SLA využívá UV lasery jako zdroj světla k selektivnímu vytvrzení polymerní pryskyřice.
Technologie SLA je velmi přesná a i rychlejší. Nevýhodou je zde pořizovací cena a materiál.
Technologie 3D tisku
Mezi 3 technologie můžeme zařadit FDM, SLA a Digital Light Projection.
Vlastnosti tiskového materiálu
Tiskový materiál je takřka to nejdůležitější. Na trhu můžete sehnat velké množství materiálů do vaší 3D tiskárny, které se mezi sebou může lišit různými vlastnostmi a také typem produktu, který z něj můžete vyrábět. Některé materiály na trhu může najít všestranné využití, a naopak některé jsou určeny jen pro určité typy.
Mezi tiskové materiály můžeme zařadit:
- PLA, ABS, PETG, TPU, Wood, PVA, Nylon, ASA, TPE, UV Resin (pryskyřice) FLEX, TUP, HIPS, PC (polykarbonát).
Další vlastnost která vás bude zajímat je průměr filamentu → ten se objevuje v rozmezí 0,4 mm až 1,75 mm.
Tiskový prostor
Ve vlastnostech tiskového prostoru můžeme najít hloubku, šířku, výšku a také velikost tiskového prostoru.
Tato vlastnost je v některých aspektech velmi důležitá, a to z toho důvodu že záleží na tom, pro jaké účely máte tiskárnu a co na ní budete tisknout.
Tloušťka vrstvy
Tloušťka vrstvy obsahuje minimální nebo maximální vrstvu tloušťky tisku.
Maximální doporučená rychlost tisku
Pokud vaše tiskárna bude nanášet více vrstev, tak tím musí také tisková hlava vykonat pohybů. Rychlost 3D tisku je v parametrech uváděn v milimetrech za sekundu. Například FMD technologie dokáže vyprodukovat okolo 200 mms/s.
Dejte si však pozor, s vyšší rychlostí tisku klesá jeho kvalita.
Možnost tisku
Možnost tisku znamená, z jakého „zařízení“ můžete tisknout 3D věci/produkty.
Nabízené technologie: Micro SD karta, Micro USB, PC přes USB 2.0, Přes LAN, přes Wifi, přes SD kartu nebo můžete využít USB disk.
Rozměr tiskárny
Rozměr tiskárny je velmi důležitý. Pokud jste začátečník, stačí vám obyčejná tiskárna kde ani až zase tak nemusíte řešit její rozměry. Ovšem pokud si již kupujete lepší tiskárnu za určitým účelem, je dobré si rozmyslet, jaké rozměry tiskárny potřebujete. Tiskárna obsahuje parametry rozměrů: šířka, výška, hloubka a hmotnost.
Počet hlav
Zde máte na výběr pouze 2 vlastnosti:
- 1 hlava → jednobarevný tisk
- 2 hlavy → dvoubarevný tisk
Displej
Každá tiskárna obsahuje displej. Můžete se setkat s dotykovým, graifckým nebo informační/segmentovým grafickým displejem.
Podporovaný materiál
Jaký materiál je podporovaný pro tiskárnu? Mez nejběžnější patří: ABS, ASA, Carbon fiber, Copper, FLEX, HIPS, PETG, PLA, PVA, Silk, TPU, UV Resin a Wood.
Rozhraní
V některém ohledu důležitá vlastnost. Rozhraní připojení k tiskárně máme přes: wifi, USB, Slot přes paměťovou kartu nebo USB host.
Výrobce
Na trhu se můžete setkat se značkami: CREAlity, Geeetech, ANYCUBIC, Prusa Research, Gembird, Raise3D, Snapmaker, FELIXprinters, Monorpice, KYWOO 3D, Zotrax, XYZprintinge, Ultimaker, BCN3D Technologies, MakerBot, Flashforge, Sindoth, Artillery, Longer, Anisoprint, HID Farfo, UP!, Two Trees, TriLAB, 3D Systems, Panospace, Printwell, BQ, Hadex, Polaroid, Craftbot, Tiertime, Bixolon, REHABIQ, BIQU, Kingroon, Bart-Tech 3D.
Počet tiskových hlav
Ve většině případů mají základní 4D tiskárny jednu tiskovou hlavu, která vám vystačí pro domácí použití. Pokud budete si kupovat profesionálnější nebo průmyslovou tiskárnu, můžete se setkat s více hlavami, která má různé vlastnosti. Samozřejmě tiskárny s více hlavami bývají dražší.
Souřadnicový systém
Souřadnicoví systém slouží k tomu, aby ovlivňoval pohyb hlavy a také podložky tiskárny. Mezi typické souřadnicové systémy patří:
- Scara
- Polar
- Delta
- Kartézský
Kvalita tisku
Pokud se začneme bavit o kvalitě 3D tiskárny, je důležité sledovat vlastnost a parametr tloušťky vrstvy. Protože čím vrstvy tisku jsou tenčí, tím méně můžeme zaznamenat vytisknuté viditelné rýhy.
Všechny procesy aditivní výroby zahrnují vytváření objektu vrstvu po vrstvě. To přirozeně začíná vyvolávat otázku, jaké účinky může mít změna tloušťky vrstvy na kvalitu/funkčnost objektu. Je to podobné jako při rozhodování o rozlišení obrazovky počítače nebo TV. V našem případě menší tloušťka vrstvy znamená vyšší rozlišení (hladší povrch). Tato výhoda je „koupena“ delší dobou tisku.
Rychlost tisku
Pokud budete tisknout tenčí vrstvu, tím musí hlava tiskárny více pohybů vykonat. Nejvíce vliv na kvalitu tisku má především čas.
Dříve nebo později se u 3D tisku vždy objeví otázka rychlosti tisku. Tento parametr hraje důležitou roli při koupi. Spousty lidí se zeptá, jakou rychlostí tiskne tiskárna?
Mezi hlavní faktory, které hrají roli při rychlosti tisku jsou:
- Od teploty tiskové trysky
- Použité vlákno (materiál) a jeho vlastnosti
- Jaká je tloušťka materiálu
- Na počtu požadovaných funkcí a složitosti.
Rychlost tisku také závisí na orientaci vašeho tiskového objektu a množství požadovaného matriálu. Potřebnou dobu tisku zle tedy zkrátit optimálním zarovnáním, samotnou rychlost tisku lze zvýšit dobrý zarovnáním.
Taky hraje roli jakou tiskárnu si zakoupíte. Čím lepší a kvalitnější tiskárna je, tím rychleji a kvalitněji bude tisknout.
Konstrukce
Nejčastěji se můžete setkat se 2 typy konstrukce. Jedna která má kolem tiskového prostoru ochranný kryt, který je zhotoven ve většině případů z průhledného materiálu a můžete přes něj vidět na tisk. A nebo druhá možnost je otevřená konstrukce, kde není žádný kryt kolem tiskové plochy.